Ще 20-30 років тому, про глютен можна було прочитати тільки в медичних статтях. З недавнього часу багато людей задумалося про його вплив на здоров'я. Про шкоду та користь клейковини можна прочитати в статті «Що таке глютен? Шкода та користь глютену».
Спочатку може здатися, що дотримуватися безглютенового раціону – легко, адже глютен, як вважає більшість, міститься тільки в пшениці, житі, ячмені. На практиці все набагато складніше.
У цій статті ви знайдете інформацію про те, в яких продуктах є глютен, список продуктів з явним вмістом клейковини, а також з прихованим.
Способи потрапляння клейковини до продуктів
Хто давно живе з діагнозом «целіакія», напам'ять знає, де є глютен. Новичкам же дуже складно швидко розібратися, особливо, якщо врахувати, що клейковина в продукти потрапляє декількома способами, і не всі вони явні.
Прямий (явний) глютен
Це жито, ячмінь та пшениця, про вміст глютену в яких, ми знаємо напевно. На підставі цих знань можна зробити висновок: глютен є в традиційному хлібі, а також у всіх видах продукції з додаванням пшеничного або житнього борошна.
Складніше відповісти, чи є глютен в крупах? Не у всіх, тому окремо розглянемо, в яких крупах глютен є, а в яких ні.
Крупи, в яких є клейковина:
пшенична, ячна — це очевидно;
манка, кус-кус, птитим, а також у булгур. Ці крупи виготовлені з пшениці;
жито, камют і дурум. Вони також є видами пшениці;
перловка. В ній також є клейковина, оскільки, ця крупа виготовляється з ячменю.
Варто пам'ятати, що в борошні зі злакових (пшеничному, житньому), а також у висівках є глютен. Тому борошно і висівки необхідно обирати з круп, які знаходяться в списку безпечних.
Безглютенові крупи:
рис. Хоча всі види рису вважаються безпечними, варто все-таки віддавати перевагу бурому, чорному і дикому, які набагато корисніші;
гречка;
кукурудзяна;
просо;
пшоно. Багато хто переконаний, що в пшоні міститься глютен — думка помилкова, крупа, хоч і погано засвоюється організмом, але не зашкодить;
овес. Щодо цього злаку вчені все ще не дійшли єдиної думки. Офіційно на питання, чи є глютен у вівсянці та геркулесі, відповідь буде негативною. Проте краще віддавати перевагу продуктам зі спеціальним маркуванням «Без глютену».
Виявити явний глютен нескладно, достатньо знати цей список й уважно читати склад на обгортках.
Прихований глютен
Це продукти, до яких були додані вищезазначені явні продукти. Наприклад, у вигляді крохмалю.
Звичайно, є кукурудзяний, картопляний крохмаль, який не містить глютену. Проте не всі виробники вказують, який саме крохмаль був доданий.
Часто на обгортці крохмаль названо не його основним ім'ям, а добавками E (загусники, підсолоджувачі, консерванти). Так, до небезпечних варто віднести: E150a, E150b, E150c, E150d, E160, E965, а також Е411, Е636 та Е637.
Всупереч поширеній думці Е106, Е471 і Е953 — безпечні, в них не міститься клейковина.
Крім того, пам'ятайте, що глютен може міститися у молоці, у фермерському м'ясі та сирі. Все залежить від харчування худоби: якщо для корму використовувалися глютеновмісні злаки, тоді сліди глютену будуть виявлені.
Перехресне потрапляння (забруднення)
Забруднення глютеном — це вид потрапляння клейковини, який не може бути виявлений простим читанням складу.
Причиною забруднення стає близькість цехів та недосконалість процесів фасування, пакування і т.п. Таким чином, в продуктах, де клейковини бути не повинно, вона буде виявлена після проведення більш ретельного аналізу.
Так, на деяких обгортках є інформація, що в складі можуть бути виявлені сліди глютену. На жаль, не всі виробники про це пишуть.
Зверніть увагу на перелік «небезпечних продуктів», де найчастіше зустрічаються сліди клейковини:
консерви;
готові соуси, маринади;
молочні продукти з різними добавками;
м'ясні напівфабрикати, ковбаси, сушені, копчені м’ясні та рибні продукти;
горіхи, крупи, бобові без позначки «без глютену» — часто фасуються на одному заводі, тому є ризик перехресного потрапляння;
кондитерські та хлібобулочні вироби, незалежно від складу.
Як дотримуватися безглютенової дієти
Виходить, що в будь-якому продукті, який піддавався обробці, може ховатися гглютен і виявити його без ретельних аналізів неможливо.
Слід уникати продуктів з явним вмістом клейковини, а також купувати безпечні — з позначкою «Без глютену». Маркування свідчить, що продукція пройшла перевірку і має відповідні сертифікати.
У магазині «Bezglutex» представлений широкий вибір продуктів, який дозволить звикнути до нового способу життя і харчуватися безпечно. Ми наполегливо рекомендуємо ставитися до будь-яких переліків «перевірених продуктів» на форумах з обережністю і вводити продукти поступово, щоб відстежити реакцію свого організму.